29 Ocak 2019 Salı

Mevzu derin - Konuşmamız Gerek Yazı Dizisi #7

Asıl mesele, nasıl yapacağından çok ne yapacağında aslında. Yani hiç değilse ilk başlangıçta.

Şunu demeye çalışıyorum. Ne yaptığımı biliyor gibi görünüp yazsam da fark ettim ki tam olarak ne yaptığımı bilmiyorum. İstediğimi biliyorum ama yaptığım şey tam olarak buna uygun eylemler değil. Nedir yaptığım ya da istediğim? Şimdi gel bunlara bir göz atalım. Zira bu mevzu bir hayli derin…

Şimdi ben ne yaparak başladım bu yola? Hangi yola? İşte mesele de bu! Yol hangisiydi. Bunu biraz daha açıp karara bağlamakta yarar var. Hem de çok. Laf kalabalığı yapmadan giriyorum:

Ben, bir şey istiyordum. Hala istiyorum da. Bunun için bir hamle yaptım. İşten ayrıldım. Neden? Hayatımın düzenini değiştirip düzen getirmek için? Biraz karmaşık oldu galiba…

Şöyle ki, açıkçası ben rahata alışmışım. Açığı bu. Fakat düzen sanıldığı kadar basit işlemiyor. İşlerin hiç istenildiği gibi gitmemesinin sebebi bu. Sen bir şey istiyorsun. Bir diğeri başka şey istiyor. Bir diğeri… derken böyle gidiyor. Burada önemli bir ayrım var. İşte tam da dönüm noktası bu: Aslında ne yapmam gerekiyor? Yani, yapmam gereken vazifem ne?

Bu işi felsefi yoldan gitmeden direkt açıklamak gerekirse, sevgili okur kardeşim, Allah bizden ne istiyor, biz bu istenenin neresindeyiz?

Bu soru hep kafamda tabi. İşte bunu düşünürken tam bir karar vermek zor oluyor doğrusu. Çünkü öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, her şeyin kontrol altında tutulmaya çalışıldığı, hızla akıp giden gündem, dünyevilik hem de alabildiğine yaşanan… bir zaman bu.

Sorun bunun neresinde? Sorun denge. Madde ve mananın dengesi. Ama aslında manaya yarayacak bir madde de aynı zamanda. Biz merkezde olanı, çevreden bir parça olarak yeniden düzenlenmiş şekilde kabul etmek üzereyiz. Bu acı, çok vahim bir durum.

Merkezde ne var? İslam. Yaşamın özü. Parçası değil. Olamaz! Evet, tam manasıyla yaşamıyorum belki bunu, eleştirip de içinde eksik olan bir durumdayım. Fakat bir mücadelem var. Bir derdim var

Bu kaybolan düzeni tesis etme derdi olarak da kabul edilebilir, naçizane; var olanı görünür kılma derdi olarak da…

Baştaki soruya dönerek, vazifem İslam’ı merkezde tutarak çevredeki parçalardan faydalanmak. Faydalanabilmek için de öğrenmek. Merak etmek. Araştırmak. Okumak. Ki ilk emirdir. Umumidir.

Eksiğim bu konuda kabul ediyorum. Daha önce de belirttiğim gibi: Bu bir süreç, bir mücadele. Bunun için yazıyorum. Bu yüzden konuşmamız lazım. Bu topyekûn bir harekete geçme. Ama önce ferdî olarak bir farkındalık gerekiyor. Kendimizde çok eksik var.

Öz olarak yaptığım ve istediğim konusuna dönerek, yaptığım kendimle bir savaş içindeyim. İstediğim net bir şekilde huzur. Daha da anlaşılabilir haliyle, sürekli çalışmak ama bunu ekonomik yükseliş adına değil de gerçekten görevimiz olduğu için yapmak; iletişim kurmak ama bunu zorunlu olduğumuz için değil de aidiyet, kültür bağı ve muhabbetin tesisi için yapmak olduğunu düşünüyorum.

Bir de şu var ki bazı konularda yeni bilgiler öğrendikçe bilgilerim güncellendikçe düşüncelerim de müspet anlamda değişime uğruyor. Ya da üzerine eklenerek gelişiyor. Daha farklı bir hal alıyor.

Şu anki durumum, bir yıl sonra memurluk sınavına girmiş birinin sorularla boğuştuğu bir yandan da huzuru aradığı için rahat birinin durumu..

Aslında şu ki, paraya ihtiyaç var… yani çok paraya değil. Sorun da şu. İhtiyaç olmasaydı ne yapardım? Bunun cevabını arıyorum ümitvar bir şekilde. Hayalperest miyim? Hayır, değilim. Ayaklarım yere basıyor hamdolsun. Yalnız, bir gün ekonomik sıkıntılardan kurtulduğumuzda İnşaAllah, işte o zaman gerçekten de istediğim ile yaptığım birbirine paralel olacak. Böyle umut ediyorum.

Daha sonra ismini izin verirse paylaşacağım değer verdiğim bir abimle sohbet ederken daha doğrusu ben ona sorular yöneltirken ve akabinde aldığım cevaplardan sonra bunu bir çıkar yol ararken ona sorduğumu fark ediyorum ve kafamda dönen gerçekten bunu neden istiyorum sorusuyla karşı karşıya kalıyorum. Sonunda cevaben kendime üzülerek para için yanıtını yankılatıyorum.

Halbuki bu sorusunu sorduğum eylemler normalde para için yapmaktan çok gerçekten istediğim için yapacağım şeyler.

Bu derin mevzuda sözün özü, para kazanmam lazım ve bunun için şudur budur diye düşünmelere giremiyorum. Helal dairede süreklilik arz eden bir meslekte artık para ile ilgili konuşmadan yaşamak istiyorum.

Sonra mı? Sonrası için bir zamandır düşündüğümü yapmak istiyorum. Şayet gerçekten bu süreçte son sayfaya ulaşabilirsem, bu yazı dizisi için, onu da ileriki bölümlerde açıklayabilirim İnşaAllah.

Daha önce de yazdığım gibi, bu bir süreç. Bu sahifeler de bir derde ortak edinme bahanesi… kaymakamlık mı? Ona da geleceğiz…

Haziran-Eylül 2018

Henüz okumadıysan dizideki önceki Bölümler:

Konuşmamız Gerek Yazı Dizisi :
#0
#1
#2
#3
#4
#5
#620 yorum:

 1. Mevzu derin ama olayı harika özetlemişsiniz elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O sizin hüsnü nazarınız, teşekkür ederim..

   Sil
 2. Madde ve mananın dengesini iyi tutmak gerek, elden ip kaçınca yanmaya başlıyor... Parça değil özü... İşte özümüz budur... Selam ve Dua ile... Ayrıca kaymakamlık ne oldu şimdi kaymakam olabilecek misin? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi Furkan, normalde bu tür kaçamak merak ögesi barındıran gizemli yorum yapmak pek adetim değildir, ama yazılar da sırayla gidiyor işte, anlarsın ya:)

   Denge gerçekten önemli, merkezden çevreye yayılan bir öz..

   Sil
 3. Merhaba!
  Blog Sayfanızı Çok Beğendim www.teknoneed.com Benimde Sitemi Ziyaret Ederseniz Sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Tekno Need. Hoşgeldin..

   Az önce de sitenizi ziyaret ettim..

   Sil
 4. Helal yoldan para kazanmak için de dua etmek gerekiyor kardeşim. Bunu düşünmek yola başlamak demektir. Bazı insanların helal haram demeden bir takım işler çevirmelerinden sebep bu düşünce değerlidir. İnşaallah hayırlısı olur.

  YanıtlaSil
 5. Sonucu iyice merak eder olduk :) Ama düzen gelsin ya da gelmesin o dengeyi her daim ayarında tutmaya çalışmak. İşte yaşamın tek özü bu sanırsam. En güzeli olmuştur inşaallah bu hikayenin akıbetinde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaşamın özü, madde ve mananın dengesi, ruh ve bedenin birlikteliği..denge..hayırlı oldu İnşaallah

   Sil
 6. Allah hayırlı kazançlar versin İnşaallah cümlemize ve size. Bu devirde helal dairede çalışıp para kazanmak hiç de kolay değil ne yazık ki. Zira helal ve haram o kadar çok karıştı ki birbirine...
  Allah yardımcımız olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şubatın ilk yorumu!

   Allah razı olsun, amin Küçük Hanım

   Evet gerçekten de öyle haklısınız.
   Allah hepimizin yardımcısı olsun.. gayreti elden bırakmayalım İnşaallah

   Sil
 7. Mevzu hakikaten derin işten ayrılmışsınız baş koyduğunuz yolda büyük ilerlemeler dilerim.

  YanıtlaSil
 8. yaniiiiii iş mi arıyon şimdi yoksa buldun muu. hayırlısı yaa en önemli şey iş bulmak. ülkenin de durumu zor bu yönde. amaa bulunur tabisideee :) kolaylıklaaar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok Derin, hamdolsun bir iş arayışım yok. Geçti gitti:) Zor tabi hayırlısı, akademik kariyere devam:)

   Sil
 9. Yazınızı okudum. Bende blogumu yeni açtım. Sizi izlemeye aldım. Sizden de desteğinizi bekliyorum. İyi günleriniz olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selen YILDIRIM, hoşgeldiniz

   Blogunuzu ziyaret ettim, başarılar dilerim

   Sil
 10. istekli azimli hangi işi yaparsan yap sonunda mükafatı alınıyor diye düşünüyorum saygılar.

  YanıtlaSil
 11. Mükafat ya burda ya da gerçek hayat ahirette..gerçekten öyle Engin Bey, gayret ve azim önemli
  Selamlar bizden de

  YanıtlaSil

Bu hafta en çok okunanlar

Komşular

 • Şeyh Şâmil'in Cevâbı - Şeyh Şâmil (rahimehullah), Ruslara esir düştükten sonra Petersburg'a götürülmüş, burada Çar tarafından iyi karşılanarak hürmet görmüştü. Çar ile defâatl...
  12 saat önce
 • MUZİL - Muzil Alçaltan, zillet veren, hor ve hâkir eden Cenab-ı Hak buyuruyor: "Gerçekten Allah, inkar edenleri hor ve aşağılık kılıcıdır." (Tevbe, 2) "O gün, öyl...
  16 saat önce
 • Yaza dair... - *Size yaza dair hislerimi döktüreyim canlar ;) * *#Erik olayı çok güzel. Mevla eriği yaz meyvesi yaptığı için yazı sevmemek mümkün değil diyebilirim.* ...
  17 saat önce
 • Film:Uzun Hikâye - Osman Sınav ve Çağan Irmak filmerini çok beğenirim.Her biri hayatın unutmaya yüz tutmuş köşelerine dokunur.Veya ilişkilerin artık pek gündeme gelip konuş...
  2 gün önce
 • Cemil Meriç - Nereye gidersen git bulacağın aydınlık, zihninin aydınlığı kadar olacaktır. *Cemil Meriç* 13 Haziran 1987 - Allah rahmet eylesin
  5 gün önce
 • "Ama Mutlu Değil Bizim Çocuklar" - Biraz önce bir arkadaşımın Whatsapp durumunda güzel bir şiir gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim. Günümüzün çocuklarından bahsediyor. 4,5 yaşındaki bir er...
  6 gün önce
 • KARALAMA DEFTERİ ~ 3 - Çok güzel bir belgesel izledim geçenlerde. Maidentrip. Hollandalı denizci Laura Dekker'in 14 yaşındayken tek başına 11 metrelik yelkenlisiyle dünya turu...
  2 hafta önce
 • Ayrıcalıklı Kategori: Öneri Filmler - Yorgun bir akşamda ya da kafamızı bir nebze boşaltmak istediğimiz zamanlarda şöyle yormayan, koşturmayan ve yumuşacık bir film ile rahatlamak isteriz ya, i...
  1 ay önce

Burada Sözler Meclisten İçeru

"...Genç adam! bundan böyle senden beklediğim, manevî babanın tabutunu musalla taşına, anadolu kıtası büyüklüğündeki dâva taşını da gediğine koymandır.

surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!

ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es! ..

Allah'ın selâmı üzerine olsun! "

NFK | Necip Fazıl Kısakürek